PROGRAM - SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

Każdy dzień w “Małym Mieście Cieszyn” wypełniony jest różnego rodzaju atrakcjami, które wspierają rozwój i wzbogacają wiedzę naszych małych mieszkańców. Do realizacji programu zaangażowanych zostało wiele osób – ludzi z pasją, którzy zapewnią nie tylko atrakcje ale i bezpieczeństwo. 

Warsztaty z przedstawicielami różnych zawodów

czyli inaczej PRACA W MAŁYM MIEŚCIE CIESZYN. 

Każdego dnia, uczestnicy podzieleniu na małe grupy (5-6 osobowe) będą mieli okazję spotkać się z przedstawicielami 3 różnych zawodów. Spotkania te pozwolą w atrakcyjny, warsztatowy sposób poznać cienie i blaski różnych profesji. Będą to między innymi: ratownik medyczny, muzyk, dźwiękowiec, weterynarz, cukiernik, bankowiec, fotograf, lekarz, strażak, policjant, logistyk, programista, psycholog, stolarz (szczegółowa lista zawodów i ich przedstawicieli później). 

Udział w warsztatach jest symulacją “pracy w dorosłym życiu”. Za udział w warsztatach uczestnicy otrzymują wynagrodzenie – stałą kwotę w małomiasteczkowej, fikcyjnej walucie. Dla dzieci pojęcie “pieniądza” jest dosyć abstrakcyjnym pojęciem, niewiele dzieci w wieku naszych uczestników zdaje sobie sprawę skąd w zasadzie biorą się pieniądze. Symulacja zastosowana w programie “Małe Miasto” pozwala dzieciom doświadczyć tego zagadnienia w formie zabawy, bez zbędnego tłumaczenia. 

Małomiasteczkowy Urząd Skarbowy i Główny Bank Małego Miasta

czyli po co dalej z zarobionymi halerzami. 

Jak w “prawdziwym życiu”, tak i mieszkańcy małego miasta nie uciekną od podatków. Każdego dnia część zarobionych środków będzie musiała trafić do Małemiasteczkowego Urzędu Skarbowego. Z podatków symbolicznie sfinansowana będzie INWESTYCJA SPOŁECZNA. Spośród przedstawionych przez nas propozycji uczestnicy wybiorą inwestycję, która służyć będzie cieszyńskiej społeczności, zostanie ona sfinansowana z ich podatków. W rzeczywistości będzie to inwestycja finansowana ze środków Fundacji BGK, ostatniego dnia na ręce włodarzy Cieszyna złożony zostanie symboliczny czek, określający rodzaj wybranej inwestycji. 

Dodatkowo z zarobionych przez siebie halerzy każdy uczestnik będzie musiał “opłacić” swój obiad.

Resztę środków będzie można zdeponować na bankowej lokacie, tak aby w ostatni dzień zrealizować zakupy w Sklepie Marzeń. Przez cały tydzień na terenie Małego Miasta działać będą Sklepy Kusiciele, w których będzie można kupić różne drobiazgi lub słodycze, ich zadaniem będzie kuszenie do wydawania zarobionych halerzy. 

Zakupy w Sklepie Marzeń

czyli wielki finał. 

Chcemy, aby dzieci miały możliwość samodzielnie zarządzać swoim budżetem. Specjalnie dla nich, na terenie małego miasta, powstanie Sklep Marzeń – przedstawiciel lokalnego sklepu z asortymentem dla dzieci i młodzieży, zorganizuje tymczasowy sklep, w którym znajdą się różne atrakcyjne produkty – gry, zabawki, materiały plastyczne i inne, które aktualnie są “na topie” wśród dzieci. W tym sklepie dzieci wydadzą zgromadzone na lokatach środki – cieszyńskie halerze. Każda nagroda będzie miała swoją cenę wyrażoną w naszej walucie, to czy każdego będzie stać na wymarzoną rzecz, zależeć będzie od tego ile wcześniej wyda pieniędzy w Sklepie Kusiciela. Dzięki temu dzieci być może przekonają się, że oszczędzanie na konkretny cel przynosi efekt w postaci radości i satysfakcji. 

W rzeczywistości nagrody zostaną sfinansowane ze środków Fundacji BGK. 

Dodatkowe atrakcje w Małym Mieście Cieszyn

czyli czas wolny od pracy. 

Każdy dzień w małym mieście ma swój określony rytm – pierwsza część dnia to warsztaty, czyli “praca”, następnie uczestnicy jedzą obiad (catering). Po obiedzie następuje tzw. “czas wolny”, czyli dodatkowe atrakcje. Dzięki temu uczestnicy wezmą udział w: 

wiosce słowiańskiej, zorganizowanej przez rekonstruktorów z Cieszyńskiego Rodu Golęszyc. Będzie to “podróż w czasie”, która pokaże dzieciom jak żyli i pracowali nasi przodkowie.

Małomiasteczkowym Kursie Pierwszej Pomocy oraz Grze na Orientację (na terenie parku koło szkoły)- zorganizowanych przez harcerzy z Hufca Ziemi Cieszyńskiej. 

Turnieju Gier Podwórkowych oraz Warsztatach z konstrukcyjnymi klockami 

– w treningu twórczości COŚ Z NICZEGO MÓJ KOLEGO oraz  CO BY BYŁO GDYBY… O MARZENIACHktóre prowadzą do zmiany świata. 

koncercie umuzykalniającym oficjalnie kończącym “Małe Miasto”. 

 

Poprzednie edycje programu "Małe Miasto" Fundacji BGK

małe miasto cieszyn

ZGŁOSZENIA, czyli jak wziąć udział w półkolonii

Aby zgłosić dziecko na półkolonię należy zapoznać się z dokumentami oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy. Udział w półkolonii mogą wziąć dzieci z gminy Cieszyn w wieku 8-12 lat.

 Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń!